Strategjitë e të kuptuarit:
Para leximit
Gjatë leximit
Pas leximit
Teknikat: Vetëdija tingullore (fonemike) (njohja e tingullit të parë, dallimi i tingullit të fundit )
Lexim i përbashkët.
Ecim me tinguj, rrokje, fjali.
Veprimtaritë gjatë orës mësimore.
Teknikat: Shokë leximi
Të lexuarit e përseritur
Të lexuarit me jehonë
Krijimi i librave
Harta e mendimeve
Korniza e tregimit
Muri i fjalëve të panjohura
Plani i orës mësimore
Data: 19.02.2013
Lënda: Gjuhë dhe letërsi shqipe.
Klasa: II
Njësia mësimore:Mos e fshih fajin.
Mjetet mësimore:Teksti, ilustrimi.
Objektivat mësimorë:
•Të lexoj tekstin dhe të kuptoj përmbajtjen e tregimit.
•Të dalloj përsonazhin kryesor dhe të flas për të.
•Të ritregoj përmbajtjen e pjesës me anë të pyetjeve.
•Të pasqyroj ngjarjet kryesore me anën e vizatimit.
Ecuria e orës mësimore
* EVOKIM: (Para leximit)
-Parashikimi
(Paraqitja e ilustrimit dhe parashtrimi i pyetjeve)
1. Çfarë bëni kur zgjoheni në mëngjes ?
2. Si përgatiteni kur niseni për në shkollë ?
3.Çfarë shihni në këtë ilustrim (pasqyra)?
4. A bëni faj ndonjëherë?
(Shenohet titulli i njësisë mësimore në tabelë.)
Mos e fshih fajin
(Parashtrohen pyetjet rreth titullit.)
1.Për çka bëhët fjalë në tekstin që do ta lexoni ?
* R. KUPTIMI: (Gjatë leximit)
( Teksti i ndahet në dy pjesë.Nxënësit lexojnë në heshtje tekstin e ndarë, duke filluar nga pjesa e parë.Pas mbarimit të leximit parashtrohen pyetjet.)
1.Çfarë ka ndodhë në tekstin që e lexuat ?
2.Pse i qortonte gjyshja të tjerët ?
3.Pse nuk e pranonte fajin askush ?
-Vizualizimi
( Parashtrohen pyetjet dhe vazhdohet me paraqitjen e ngjarjeve përmes vizatimit.)
1.Çfarë kishit në mendje kur e lexonit tekstin ?
2.Si i shihni ngjarjet e zhvilluara në tekst ?
(Pas përfundimit të vizatimit të ngjarjeve në pjesën e parë të tekstit, nxënësit lexojnë pjesën e dytë.Pas përfundimit të leximit parashtrohen edhe pyetjet.)
1.Çfarë ndodhi me Gjergjin ?
2.Çka i tha gjyshja Gjergjit kur e kuptoi të vërtetën ?
(Pastaj nxënësit vazhdojnë me vizatimin duke e përfunduar me paraqitjen e ngjarjeve në pjesën e dytë .)
- Bërja e lidhjeve ( lidhshmëria)
1. A ju ka ndodhur ndonjëherë ndonjë ngjarje e padëshiruar ?
2. Si keni vepruar kur keni bërë gabime ?
- Leximi mes rreshtave
1.Pse e fshehi Gjergji fajin ?
2.A bëri mirë Gjergji që e fshehi fajin ?
3. Çfarë do të bënit ju po të ishit në vend të Gjergjit ?
- Caktimi i rëndësisë
1.Çfarë mësojmë nga ky tekst ?
2.Çfarë ka dashur të thotë autori në këtë tregim ?
* Reflektim: ( Pas leximit)
-Përmbledhja
( Nxënësit ritregojnë ngjarjen në tërësi për të bërë përmbledhjen e saj.)
Lënda: Gjuhë dhe letërsi shqipe.
Klasa: II
Njësia mësimore:Mos e fshih fajin.
Mjetet mësimore:Teksti, ilustrimi.
Objektivat mësimorë:
•Të lexoj tekstin dhe të kuptoj përmbajtjen e tregimit.
•Të dalloj përsonazhin kryesor dhe të flas për të.
•Të ritregoj përmbajtjen e pjesës me anë të pyetjeve.
•Të pasqyroj ngjarjet kryesore me anën e vizatimit.
Ecuria e orës mësimore
* EVOKIM: (Para leximit)
-Parashikimi
(Paraqitja e ilustrimit dhe parashtrimi i pyetjeve)
1. Çfarë bëni kur zgjoheni në mëngjes ?
2. Si përgatiteni kur niseni për në shkollë ?
3.Çfarë shihni në këtë ilustrim (pasqyra)?
4. A bëni faj ndonjëherë?
(Shenohet titulli i njësisë mësimore në tabelë.)
Mos e fshih fajin
(Parashtrohen pyetjet rreth titullit.)
1.Për çka bëhët fjalë në tekstin që do ta lexoni ?
* R. KUPTIMI: (Gjatë leximit)
( Teksti i ndahet në dy pjesë.Nxënësit lexojnë në heshtje tekstin e ndarë, duke filluar nga pjesa e parë.Pas mbarimit të leximit parashtrohen pyetjet.)
1.Çfarë ka ndodhë në tekstin që e lexuat ?
2.Pse i qortonte gjyshja të tjerët ?
3.Pse nuk e pranonte fajin askush ?
-Vizualizimi
( Parashtrohen pyetjet dhe vazhdohet me paraqitjen e ngjarjeve përmes vizatimit.)
1.Çfarë kishit në mendje kur e lexonit tekstin ?
2.Si i shihni ngjarjet e zhvilluara në tekst ?
(Pas përfundimit të vizatimit të ngjarjeve në pjesën e parë të tekstit, nxënësit lexojnë pjesën e dytë.Pas përfundimit të leximit parashtrohen edhe pyetjet.)
1.Çfarë ndodhi me Gjergjin ?
2.Çka i tha gjyshja Gjergjit kur e kuptoi të vërtetën ?
(Pastaj nxënësit vazhdojnë me vizatimin duke e përfunduar me paraqitjen e ngjarjeve në pjesën e dytë .)
- Bërja e lidhjeve ( lidhshmëria)
1. A ju ka ndodhur ndonjëherë ndonjë ngjarje e padëshiruar ?
2. Si keni vepruar kur keni bërë gabime ?
- Leximi mes rreshtave
1.Pse e fshehi Gjergji fajin ?
2.A bëri mirë Gjergji që e fshehi fajin ?
3. Çfarë do të bënit ju po të ishit në vend të Gjergjit ?
- Caktimi i rëndësisë
1.Çfarë mësojmë nga ky tekst ?
2.Çfarë ka dashur të thotë autori në këtë tregim ?
* Reflektim: ( Pas leximit)
-Përmbledhja
( Nxënësit ritregojnë ngjarjen në tërësi për të bërë përmbledhjen e saj.)
Plani i orës mësimore
Data: 22.02.2013
Lënda: Gjuhë dhe letërsi shqipe.
Klasa: I
Njësia mësimore: Gomari në festë
Mjetet mësimore:Teksti, ilustrimi.
Objektivat mësimor:
.Të ritregoj pjesën e tekstit.
•Të krahasoj kafshët ?
*Evokim: Vetëdija (tingullore )fonemike .Njohja e tingullit të parë.
Dallimi i tingullit të fundit.
1.Cilat kafshë i njihni ?
2.A i doni kafshët ?
( Shenohet titulli në tabelë.)
Gomari në festë
(Merret fjala ” gomari” dhe ndahet në tinguj duke përdorur vetëdijen fonemike.)
1. Cili është tingulli i parë i fjalës ” gomari” ?
2. Cili është tingulli i fundit i fjalës ” gomari” ?
* R. kuptimi: (Lexim i përbashkët)
(Përralla ndahet në dy pjesë.Lexohet pjesa e parë nga mësimdhënësi.Pastaj parashtrohen pyetjet.)
1.Çfarë bëri gomari ?
2.Ku shkoi ai ?
3.Si e ndjente veten gomari ?
4.Çfarë do të ndodhë me gomarin ?
(Vazhdohet me leximin e pjesës së dytë, ku edhe parashtrohen pyetjet pas leximit.)
1.Si e njohën kafshët atë ?
2.Pse e përgatiti maskën gomari ?
3.A duhet të talleshin kafshët me gomarin ?
●
*Reflektim:Ecim me tinguj.
Ecim me rrokje.
Ecim me fjalë.
-Merret fjala ” gomari” dhe ndahet nga nxënësit në tinguj : G O M A R I
( Nxënësit ecin me tinguj.)
-Poashtu fjala ” gomari” ndahet rrokje: GO – MA – RI
( Nxënësit ecin me rrokje.)
-Pastaj mxënësit formojnë një fjali për gomarin:
( Gomari përgatiti një maskë.)
( Nxënësit ecin me fjali.)
SEMINARI ,, KURSI I LEXIMIT '' MBAJTUR NË SH.F.M.U ,, SHABAN JASHARI'' NË SKËNDERAJ, dhe SH.F.M.U ,,SHOTË GALICA " RUNIKË.
Seminari ,,Kursi i leximit " me mësimdhënësit e shkollave: ,,Dëshmorët e Qyqavicës" dhe ,,Fehmi Rama" Likoc. 25,26.08. dhe 13.09. 2014.
QNP ,,Shaban Jashari" Skënderaj
QNP ,,Shaban Jashari" Skënderaj
Seminari ,,Kursi i leximit " me mësimdhënësit e shkollave: ''Malush Ahmeti '' Rezallë , ''Kuvendi i Drenicës '' Obri , ''Ismet Rrahmani'' Açarevë dhe ''2 Korriku '' Ticë. 15,16.11. dhe 06.12. 2014.
QNP ,,Shaban Jashari" Skënderaj
QNP ,,Shaban Jashari" Skënderaj
Seminari ,,Kursi i leximit " me mësimdhënësit e shkollave: ,,Skënder Skënderi " Vajnikë , ''Enver Haliti'' Lubovec, ''Elena Gjika " Makërmal
dhe ''Migjeni''Kllodernicë. 22,23.11. dhe 07.12. 2014.
dhe ''Migjeni''Kllodernicë. 22,23.11. dhe 07.12. 2014.
Seminari ,,Kursi i leximit " me mësimdhënësit e shkollave: ,,Halit Geci " Llaushë, ''Ilir Lushtaku'' Prekaz i Ulët, ''Bashkim Sadiku " Tushilë
21,22.03. dhe 29.03. 2015.
21,22.03. dhe 29.03. 2015.
Seminari ,,Kursi i leximit " me mësimdhënësit e shkollave: ,,Vëllezërit Frashëri " Çubrel, '' Faik Dragaj'' Leçinë, ''Pavarësia "Krasaliç
10,11. 04. dhe .04. 2015.
10,11. 04. dhe .04. 2015.